Międzynarodowa Konferencja "Migracje do Unii Europejskiej. Wyzwania polityczne, prawne i społeczno-kulturowe"
Międzynarodowa Konferencja
Migracje do Unii Europejskiej
Wyzwania polityczne, prawne i społeczno-kulturowe
inaugurująca powstanie
Interdyscyplinarnej Sieci Badań nad Migracją
11 czerwca 2019 r., godz. 9.30-17.30
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
ul. Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa
Kampus „Młociny”
Serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. Migracje do Unii Europejskiej. Wyzwania polityczne, prawne i społeczno-kulturowe, która inauguruje powołanie do życia Interdyscyplinarnej Sieci Badań nad Migracją (ISBnM) przy Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego (UKSW). Konferencja odbędzie się w dniu 11.06.2019 r. w UKSW w Warszawie, przy ul. Wóycickiego 1/3, bud.23, sala 201.
Konferencja składać się będzie z dwóch sesji plenarnych, prowadzonych w formule „okrągłego stołu” oraz sesji równoległych w ramach otwartego Call for Papers.Pierwsza sesja plenarna poświęcona będzie zagadnieniu wielokulturowości, w tym postawom wobec imigrantów i uchodźców z krajów muzułmańskich w kontekście kryzysu migracyjnego w Europie. Druga sesja plenarna dotyczyć będzie kwestii humanitarnych przymusowych migracji, w tym pracy organizacji pomocowych, świeckich i wyznaniowych, na rzecz imigrantów i uchodźców.
Sesje w ramach otwartego Call for Papers zajmować się będą aktualnymi wyzwaniami politycznymi, prawnymi, społecznymi i kulturowymi współczesnych migracji w Europie. Więcej szczegółów poniżej.
Kartę zgłoszeniową można pobrać tutaj,
a zgłoszenie bez referatu tutaj.
Liczba miejsc jest ograniczona! Zgłoszenia Call for Papers prosimy przesyłać do 28.05.2019 r., a zgłoszenia „bez referatu” do 07.06.2019 r. O przyjęciu Państwa zgłoszeń zostaną Państwo poinformowani przez Radę Naukową konferencji do dnia 02.06.2019. Opłatę konferencyjną za udział z referatem należy wnieść do 05.06.2019 r. Udział bez referatu jest bezpłatny.
W lutym 2019 r., za aprobatą Rektora UKSW, ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego, powołana została przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Interdyscyplinarna Sieć Badań nad Migracją (ISBnM).
Jej celem jest stworzenie platformy współpracy wyższych uczelni i innych instytucji zajmujących się problematyką migracyjną, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu humanitarnego. Sieć ma zarówno służyć dzieleniu się wiedzą, jak i wspólnemu prowadzeniu badań i analiz pod kątem wyzwań politycznych, prawnych i społeczno-kulturowym migracji.
Założenie Sieci stanowi m.in. realizację zobowiązań podjętych przez MiędzynarodowąFederację Uniwersytetów Katolickichpodczas konferencji Refugees and Migrants in a Globalized World: Responsibility and Responses of Universities, która odbyła się w listopadzie 2017 r. w Rzymie.
Tworzona przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Interdyscyplinarna Sieć Badań nad Migracją otwarta jest nie tylko na krajowe i zagraniczne ośrodki akademickie, ale także na instytucje, stowarzyszenia i fundacje zajmujące się czynną pomocą imigrantom i uchodźcom. Stanowi to szansę ubogacenia wymiaru teoretycznego studiów nad migracją o wiedzę i doświadczenie osób realizujących polityki migracyjną i integracyjną w praktyce. Istotna jest także współpraca z podmiotami zagranicznymi, które mają w tym zakresie znacznie większe doświadczenia niż Polska.
Działalność Sieci zakłada organizowanie cyklicznych konferencji i seminariów, prowadzenie badań oraz przygotowywanie publikacji poświęconych problematyce migracyjnej i integracyjnej.
Mamy nadzieję, że ważnym elementem w budowaniu Sieci stanie się planowana na 11 czerwca 2019 r. międzynarodowa konferencja naukowa, zatytułowana Migracje do Unii Europejskiej. Wyzwania polityczne, prawne i społeczno-kulturowe, na którą zapraszamy zainteresowanych badaczy reprezentujących uczelnie krajowe i zagraniczne, przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych, a także organizacji międzynarodowych i pozarządowych.
Konferencja jest organizowana przez Interdyscyplinarną Sieć Badań nad Migracją we współpracy z Instytutem Politologii UKSW, Katedrą Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego Wydział Prawa i Administracji UKSW, Międzynarodowym Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW, Jean Monnet Module EUMIGRO, Katedrą Studiów Politycznych SGH, Fundacją Collegium Interethnicum, Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. Partnerami konferencji są Chrześcijańska Akademia Teologiczna oraz Polskie Stowarzyszenie Badań Wspólnoty Europejskiej (PECSA).
Podczas konferencji przewidujemy dwie sesje plenarne, a po ich zakończeniu równoległe sesje tematyczne w ramach otwartego Call for Papers. Pierwsza sesja plenarna poświęcona będzie zagadnieniu wielokulturowości w Europie, w tym postawom wobec imigrantów i uchodźców z krajów muzułmańskich w kontekście kryzysu migracyjnego w Europie. Druga sesja plenarna dotyczyć będzie kwestii humanitarnych przymusowych migracji, w tym pracy organizacji pomocowych, świeckich i wyznaniowych, na rzecz imigrantów i uchodźców.
Sesje w ramach otwartego Call for Papers poświęcone będą aktualnym wyzwaniom politycznym, prawnym, społecznym i kulturowym współczesnych migracji w Europie.
Językami konferencji będą polski i angielski, z zapewnieniem tłumaczenia w obydwóch językach na sesjach plenarnych.
Przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów pracujących na rzecz integracji i wsparcia imigrantów zaproszeni są do prezentowania swojej oferty, doświadczeń i osiągnięć w trakcie trwania konferencji na stoiskach edukacyjno-informacyjnych
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie niniejszego zaproszenia na konferencję Państwa Koleżankom i Kolegom oraz wszystkim osobom zainteresowanym problematyką migracji i integracji w Europie, a także – jeśli to możliwe – opublikowanie zaproszenia / informacji o konferencji na stronach internetowych Państwa instytucji i w mediach społecznościowych (np. Facebook, Twitter).
Więcej informacji:
Strona www: http://migracje.uksw.edu.pl
Kontakt: migracje@uksw.edu.pl
Komitet Organizacyjny Konferencji:
- Prof. UKSW dr hab. Janusz Balicki
- Prof. UKSW dr hab. Wojciech Necel
- Bp dr Krzysztof Zadarko
- Prof. UKSW dr hab. Irena Lipowicz
- Prof. dr hab. Henryk Skorowski – UKSW
- Dr Monika Trojanowska-Strzęboszewska – UKSW
- Dr Katarzyna Stankiewicz – UKSW
- Prof. SGH dr hab. Katarzyna Górak Sosnowska
- Dr Marta Pachocka – SGH, PECSA
- Prof. ChAT dr hab. Jerzy Sojka
- Dr Rafał Bodarski - ChAT