Seminarium naukowe na temat wyzwań stojących przed organizacjami pozarządowymi pracującymi na rzecz imigrantów w Polsce (15.11.2019)

W dniu 15.11.2019 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się Seminarium na temat wyzwań stojących przed organizacjami pozarządowymi pracującymi na rzecz imigrantów w Polsce zorganizowane przez Interdyscyplinarną Sieci Badań nad Migracją – UKSW.

W spotkaniu wzięli m.in.  udział bp. Krzysztof Zadarko przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Migracji, prof. dr hab. Irena Lipowicz (Wydział Prawa i Administracji UKSW) oraz przedstawiciele środowisk akademickich, organizacji pozarządowych i innych instytucji zainteresowanych wyzwaniami stojącymi obecnie przed organizacjami pracującymi na rzecz imigrantów i uchodźców w Polsce.

Ks. bp. K. Zadarko omówił szeroko pracę Kościoła katolickiego na rzecz imigrantów i uchodźców w naszym kraju i wyzwania na jakie natrafia. W nawiązaniu do tego członkowie spotkania postulowali m.in. organizowanie szkoleń dla osób zaineresowanych tą problematyką. Podkreślano też ważność tego, by Dzień Migranta miał szczególna oprawę na uczelniach i szkołach katolickich oraz by był obchodzony przez każdą wspólnotę parafialną. Osoby pracujące z imigrantami i uchodźcami mówiły o konieczności istnienia telefonów zaufania prowadzonych w językach obcych.

W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że działalność na rzecz imigrantów w Polsce zaowocuje zmianą postaw naszego społeczeństwa na bardziej otwartą i solidarną z przybyszami, niezależnie od kraju pochodzenia, języka, koloru skóry czy wyznania. Zdaniem uczestników Seminarium konieczne jest organizowanie spotkań przez różne instytucje, które wychodzą naprzeciw obecności cudzoziemców w Polsce, uspokajają emocje, niepokoje i lęk przed tym, co nieznane.

Na zakończenie spotkania zaproponowano, by następne Seminarium kontynuowało kwestę współczesnych wyzwań stojących przed organizacjami pozarządowymi, korzystając z doświadczeń węgierskich.

W. Necel
Koordynator Sieci