Nowa publikacja Zakładu: Japonia - Niedokończony Obraz

Międzyinstytutowy Zakład Badań nad Migracją UKSW ma zaszczyt zaprezentować Państwu nową publikację pt.: Japonia - Niedokończony Obraz. Wybrane aspekty kultury japońskiej w oczach migrantów z Polski, pod redakcją O. Barbasiewicz i B. Kowalczyk.

Niepokojący tytuł wyzwaniem do podjęcia kolejnej próby opisu Japonii? Może i taką zachętę sugeruje.
A tymczasem zawiera wybór wrażeń trzynastu osób, które odbyły duchową podróż do Japonii i doznały olśnienia dzięki kulturze tego kraju. Ich doświadczenia mogą służyć przyszłym podróżnikom do kraju Murakamiego, Ōe, Kawabaty, mang i anime…

Każda moja podróż do Japonii przywraca dobry stan ducha, dodaje energii, nasyca wiarą w sens pracy. Chętnie więc czytam wyznania innych miłośników kultury japońskiej, by odnaleźć w nich cząstkę własnych doświadczeń. A Japonia. Niedkonończony Obraz ożywia moje pierwsze spotkania z Japończykami sprzed niespełna półwiecza, kiedy takich publikacji na temat współczesnej Japonii jeszcze nie było. Musiałem sam torować sobie drogę przez bramki kolejowe, rozpoznawać siatkę stacji metra i kolei japońskich, dziś niewątpliwie najbardziej przyjaznych dla pasażera z wszystkich kolei na świecie. I tak czytam również eseje o przyjemnościach podróżowania nie tylko po Tokio i uczestniczenia w świętowaniu matsuri, jak również w szkolnej nauce i dziesiątkach aktywności sportowych i artystycznych. I mogę też odczuć przyjemność zanurzenia się w gorących źródłach czy w Zatoce Ise w poszukiwaniu pereł. Czytam o pasji gromadzenia obrazów kakemono, układania artystycznych bukietów ikebana,o wstydliwości japońskich kochanków… Wdzięczny jestem także za przypomnienie mojego ulubionego pisarza Ōe Kenzaburō, a Futbolu ery Manen, modnego jeszcze ćwierć wiek temu, a dziś promującego młodych pisarzy. Wszystkie eseje, napisane w hołdzie Japończykom, którzy po wielkim trzęsieniu Higashi Nihon Daishinsai w marcu 2011 roku nie tracą co prawda nadziei, ale wciąż myślą, jak żyć w kraju takiej niepewności, jaką im żywioł natury w każdej chwili zgotować może.

prof. Mikołaj Melanowicz (UW)

Oficjalna prezentacja odbyła się 8 marca w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii, a Państwo mogą ściągnąć wersję dla e-readerów (MOBI, ePUB, PDF) z linków zamieszczonych poniżej.

Projekt pod patronatem

Sprawdź na facebooku!

Szanowni Państwo, w związku z powtarzającymi się problemami z odtworzeniem publikacji w formie pdf, informuję że aby poprawnie móc używać tego pliku, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na link i użyć opcji "zapisz" lub ekwiwalentnej. Problemy z odczytaniem po zwykłym kliknięciu dotyczą tych uzytkowników, którzy próbują otworzyć książkę w przeglądarce - jest ona po prostu za duża do zbuforowania.

 

ZałącznikRozmiarDownloadsLast Download
Japonia - Niedokonczony Obraz - Praca zbiorowa.epub1.13 MB12841 dzień 9 godzin temu
Japonia - Niedokonczony Obraz - Praca zbiorowa.mobi1.61 MB12541 dzień 9 godzin temu
Japonia - Niedokończony obraz [25 luty '13].pdf3.18 MB76162 dni 7 godzin temu
Copyright © 2022 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach