Memory in Poland of the rescuers and the rescued from the Holocaust. International Conference, 11-12 June 2015

W dniach 11-12.06. 2015 r. została zorganizowana przez Międzyinstytutowy Zakład Badań nad Migracją (UKSW) międzynarodowa konferencja Memory in Poland of the rescuers and the rescued from the Holocaust poświęcona pamięci Sugihary Chiunem japońskiego konsula nagrodzonego tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Konferencja przyciągnęła naukowców z różnych kontynentów, z Europy, Australii, Azji i Ameryki i stała się miejscem wymiany wyników dotychczasowych badań i informacji pomocnych do dalszego zgłębiania ważnego i mało znanego opinii światowej zagadnienia.

Wśród zaproszonych znaleźli się wybitni orientaliści i historycy, m.in Rotem Kowner
z Izraela, Ewa Pałasz-Rutkowska, Chiharu Inaba z Japonii, Andrew Jakubowicz z Australii, dyrektor Sugihara House w Kownie Simonas  Davidovicius, Mikhail Mitsel z nowojorskiego Joint Distribution Commitee, byli Ambasadorowie Polski w Japonii i Izraelu: Henryk Lipszyc i Maciej Kozłowski, przedstawiciele polskiego MSZ, jak również reprezentacji przedstawicielstw Japonii i Izraela w Polsce. Wśród dyskutantów znaleźli się również członkowie Australian Institute for Polish Affairs, wraz z dyrektorem Janem Pakulskim.

Dzięki licznym patronatom, jakie otrzymała konferencja możliwe było zaproszenie uczestników na prywatne zwiedzanie zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich, jak również zorganizowanie w Synagodze Nożyków wieczoru wspomnień z udziałem ocalonej
z Holocaustu dzięki wizie Sugihary, Niny Admoni, oraz dzieci ocalonych Erici Mitsidis
z Grecji oraz Andrew Jakubowicza. Przyjęcie w Synagodze zasponsorowała Ambasada Japonii w Polsce.

Temat konferencji cieszył się wielkim zainteresowaniem, co potwierdza żywa dyskusja po każdym z licznych z referatów. Cieszymy się, że to na naszym uniwersytecie we współpracy z instytucjami takimi jak: University of Technology Sydney; Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN; Ambasada Japonii w Polsce; Ambasada Izraela
w Polsce; Muzeum Historii Żydów Polskich; Muzeum Galicja z Krakowa; Centrum Kultury Jidysz; Fundacja Mojżesza Schorra; Europejska Sieć Pamięci i Solidarności; Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego; Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ; Pismo Społeczno- Kulturowe Miasteczko Poznań; Portal Internetowy Japonia Online
- udało się przygotować tak unikalne wydarzenie.

Składamy instytucjom i osobom prywatnym serdeczne pozdrowienia za wszelką pomoc przy organizacji konferencji. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom i prelegentom za ich udział.

Janusz Balicki

Olga Barbasiewicz